Північна казка Шотландії

Шотландія – це не тільки замки, волинка і чортополох. Це сувора краса північного неба, неповторний аромат місцевого повітря, розкіш мальовничих гір і вересових пустищ. Природа тут вражає пишнотою, а клімат ще більш мінливий, ніж в Англії. Історія виховала в жителях Шотландії непримиренний дух волі, упевненості й мужності, і хоча сьогодні Шотландія не воює з Англією, вони, як і раніше, незалежні й горді. А історичні перипетії між англійцями і шотландцями емоційно відтворені у фільмі Мела Гібсона «Хоробре серце». У вересні 2014 року було проведено референдум про вихід Шотландії з Об’єднаного королівства. Тільки 45 відсотків шотландців погодилися з такою перспективою. Тож поки що Шотландія залишається частиною Великої Британії.

 

Безумовно, найбільш популярними шотландськими пам'ятками є середньовічні замки. Шотландські замки розкидані по високогір'ях, одні стали приватною власністю, інші належать державі, а деякі облаштовані під готелі.

Балморал – найзнаменитіший шотландський замок, де влітку любить відпочивати королева. Вишукане бароко, прекрасні парки для прогулянок, чудові сади, один з яких насаджено на воді - тут усе спонукає до тихого й розміреного відпочинку по-королівськи. Саме тут писала свої щоденники королева Вікторія. Навколо замку – незаймані ліси, відомі на всю країну, як найкращі мисливські угіддя. Відвідати замок можна з осені до весни, коли королівська родина тут не живе. Особливу увагу слід приділити традиційному чаюванню з порцелянового сервізу на терасі з прекрасним видом на навколишні пейзажі.

Варто також побувати в замку Стерлінг, колишній резиденції шотландських королів. Саме тут коронували Марію Стюарт. Замки Інверарі і Гламз славляться легендами про примар, що живуть у них. Скажімо, свого часу над замком Інверарі бачили картину бою шотландців з англійцями, а в Гламзі періодично «зустрічають» примару графа Стратмора, що продав душу дияволові, та спаленої на багатті, несправедливо обвинуваченої в чаклунстві леді Дженет Дуглас, а також лицаря, який вночі бряжчить обладунками. Вважається, що Дункан-Хол, один із залів замку Гламз, надихнув Шекспіра на опис сцени вбивства Макбетом короля в однойменній трагедії англійського класика. Шотландські замки потопають у розкішних садах із прекрасними алеями й мальовничими околицями.

 

 

Особливу повагу в жителів Шотландії викликає замок Урхарт, розташований на березі легендарного озера Лох-Несс. Туристи як сувенір звідси привозять унікальний сорт віскі, яке розливають в особливі трикутні пляшки. У місцевих пабах за келихом першокласного пива або склянкою віскі можна послухати історії місцевих жителів про лохнесське чудовисько та інших таємничих жителів навколишніх гір, долин і річок.

Деякі замки переобладнані під готелі. Якщо ви мрієте зупинитися в замку із привидами, будьте готові заплатити більше, ніж у замку, який не славиться своїми безтілесними мешканцями. Внутрішня оздоба замків майже скрізь максимально збережена в первозданному вигляді, однак у ваннах чи душових кабінках на вас чекає першокласний комфорт. Готельні номери невеликі, але прикрашені стародавніми меблями й гобеленами. Аби ви не тремтіли вночі від страху, чуючи кроки примар та скрип підлоги, на тумбочку біля ліжка кладуть Біблію й ставлять графин із міцним віскі, яке зігріє в непогоду й забезпечить міцний сон.

Шотландські міста – цікаві й мальовничі. В Единбургу варто відвідати палац Голіруд, музеї й театр, які тут досить колоритні, та зоопарк. Стірлінг – ще одне невелике й чарівне містечко в Шотландії. Тут приємно прогулятися вуличками, заблудитися в яких просто неможливо, зате можна побачити багато цікавого. Справжній подвиг – піднятися до монумента Вільяма Уоллеса. Він розташований на вершині пагорба, до якого ведуть 246 сходинок. Проте результат справді вартий того: з оглядового майданчика відкривається фантастичний краєвид усієї Шотландії. Після спуску туристам вручають сертифікат, який свідчить про вашу рішучість у підкоренні найкрутіших вершин.