Велич і багатство найменшої країни світу
Ватикан – самостійна держава, резиденція Папи Римського – глави Римо-католицької церкви. Історія Ватикану – це історія християнства. 64 року нашої ери в Римі стратили апостола Петра, якого вважають першим християнським єпископом. Всі папи, як глави Римо-католицької церкви, – духовні спадкоємці святого Петра. 756 року франкський король Піпін Короткий подарував церкві кілька областей, з яких почалася історія папської держави. У XVI столітті вона охоплювала 160 тисяч квадратних кілометрів та налічувала до 3 мільйонів населення. Папський палац на Ватиканському пагорбі збудували 1377 року.
1870 року папські області приєднали до Італійського королівства. Втративши владу над Римом, папа Пій ІХ відмовився визнати об'єднану державу, за що його назвали «в’язень Ватикану». Конфлікт залагодили через 59 років, коли 1929 року диктатор Італії Беніто Муссоліні і папа Пій ХІпідписали Латеранську угоду, яка визнала суверенітет Папи Римського над Ватиканом.
Новостворена держава отримала 44 гектари території з найголовнішими установами (залізничний вокзал, пошта, в’язниця тощо). Однак доскіпливі журналісти закликають не вірити в те, що Ватикан – «найменша країна світу». Якщо, говорять вони, з’єднати в одне ціле землі всіх монастирів, соборів та церков, місій благодійних товариств, навчальних закладів, що належать «святому престолу», то вийде не така вже й маленька держава, до того ж – і не бідна…
Потрапити до Ватикану можна через три входи: Бронзові двері, Арку дзвонів та Віа да порта Ангеліка. Спокій і безпеку країни забезпечує швейцарська гвардія, яка вперше з’явилася на Ватиканському пагорбі 1506 року.
Упродовж століть Ватикан зібрав величезну мистецьку колекцію, яка нині експонується в місцевих музеях. Туристів також приваблюють унікальні історичні пам’ятки. Найголовніші з них – Собор святого Петра (висота – 132,5 метра, площа – 15 000 квадратних метрів), Ватиканський папський палац зі знаменитою Сикстинською капелою, музеї єгипетського мистецтва та етрусків. Іншою перлиною Ватикану є бібліотека, яка містить 67 тисяч давніх рукописів та понад мільйон книг.
Собор святого Петра – головна визначна пам'ятка не тільки Ватикану, а й Риму. Свою назву він отримав від могили апостола Петра, який, ймовірно, похований на цьому місці.
Велику частину території займають Сади Ватикану. А в кількох сотнях метрів на захід протікає річка Тибр, на протилежному березі якої – історичний центр Риму. Число постійних жителів Ватикану – 800 чоловік. Крім того, 3 тисячі італійців мають тут постійну роботу.
Ватикан – єдина держава в світі, де говорять на латині.
Ватикан щорічно відвідує 5 мільйонів туристів. Під час візиту до карликової країни гості поспішають піднятися на вершину Собору святого Петра та відправити рідним пам'ятну листівку з поштового відділення Ватикану. Любителі свіжого повітря гуляють розкішними Садами та піднімаються на пагорб Маріо, звідки відкривається прекрасний вид на Ватикан і Рим.