Категорія
Розповіді про мандри

Холодний Яр приваблює людей зі всієї України. Одних він заворожує неповторною природою, інших - містикою та унікальністю, третіх – подіями української історії.

Загалом – це 7 тисяч гектарів лісового масиву з багатьма реліктовими рослинами та майже сотнею історичних пам'яток різних епох нашого народу, які слід побачити кожному українцю.

Холодний Яр: місце природньої та історичної сили України
Холодний Яр: місце природньої та історичної сили України
Холодний Яр: місце природньої та історичної сили України
Холодний Яр: місце природньої та історичної сили України

Походження системи ярів, що розбігаються на тисячі кілометрів, й досі не мають точного пояснення. Одні науковці твердять, що це старе русло Дніпра, інші вважають, що це місце падіння велетенського метеориту. Саме космічна теорія походження Яру має найбільше прихильників і пояснює ту таємничу енергетичну силу, яку відчувають гості краю.

У Холодному Яру особливі кліматичні умови. Статистика твердить, що в навколишніх селах люди живуть значно довше, ніж в інших регіонах України. Про сакральність місця свідчать і дерева старожили: 500-літні дуби, 200-річні волоські горіхи чи 100-літні груші. Ну а віковим рекордсменом є дуб Максима Залізняка, який зареєстрований найстарішим деревом на території України. Йому понад 1000 років, а в обхваті він сягає майже 9 метрів.  Вважається: людина, яка доторкнеться до дуба Залізняка, набереться сили і досягне життєвої мети.

Неподалік села Суботів дають освіжаючу воду три криниці, що викопані, якщо вірити легендам, за наказом Богдана Хмельницького. Лікувальну силу води добре відчували козаки, коли поверталися з походів, їхні рани швидко загоювалися.

Історичні пам’ятники Яру неможливо перелічити навіть побіжно. Городища трипільців чи укріплення скіфів доводять стародавність української нації. Холодний Яр пам’ятає яскраві сторінки визвольної боротьби. Кілька разів в історії ця природна фортеця ставала притулком для українських повстанців. Невеликі числом, але сильні духом, вони успішно боролися проти сильнішого ворога.

Серцем Холодного Яру є Свято-Троїцький Мотронинський монастир. Вся його історія – це суцільна легенда. Невідомо, коли він заснований. Вже в історичні часи тут святили ножі гайдамаки проти поляків та облаштовували штаб вояки Холодноярської республіки.

Іллінська церква в селі Суботові збудована за наказом гетьмана Богдана Хмельницького. Вона стала його усипальницею. Однак далі доля праху гетьмана невідома і чимось нагадує історію з останками Христофора Колумба: версій багато, підтвердженої – жодної.  Прекрасна тема для детективних романів.

У Чигирині писалися дуже важливі сторінки історії України. Це була столиця гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Виговського.

1768 року звідси почалася Коліївщина – чергове повстання українців проти польської шляхти. Тарас Шевченко у кількох творах описав ту боротьбу. «Ще дихне огнем пекучим всім ворогам Холодний Яр», - пророче писав він.

Рівно через 150 років в урочищі виникла Холодноярська республіка, яка протягом 1918-1922 років протистояла більшовикам. Територія її охоплювала десятки навколишніх сіл та мала багатотисячну повстанську  армію. Після поразки республіки учасник подій Юрій Горліс-Горський виїхав на Західну Україну. Там він детально описав історію кривавих подій. Його роман «Холодний Яр» читали у переповнених залах «Просвіти» в кожному селі Західної України. І, можна сказати, що Українська повстанська армія, яка незабаром виникла, в багатьох аспектах організувала свою боротьбу за принципами Холодноярської республіки. 

Літературну версію подій Холодноярської республіки написав відомий письменник Василь Шкляр у романі «Чорний ворон». Цей твір є абсолютним українським бестселером.

Відноситься до країни

Додати новий коментар

comment