Категорія
Розповіді про мандри

- І не просто побачили, а змогли піднятися цими мармуровими сходами! Дізнавшись, що вперше за останні 300 років Святі Сходи, або Scala Santa відкрили такими, як вони є, без спеціального дерев'яного укриття, ніхто з нас не знехтував унікальною можливістю відвідати таку пам'ятку, і свою оглядову екскурсію Римом ми почали саме з неї, - ділиться спогадами гід турфірми Феєрія Анна Шестак. 

Туристи Феєрії побачили Святі Сходи, якими Христос ішов на суд
Туристи Феєрії побачили Святі Сходи, якими Христос ішов на суд
Туристи Феєрії побачили Святі Сходи, якими Христос ішов на суд
Туристи Феєрії побачили Святі Сходи, якими Христос ішов на суд

- Правду кажучи, я думала: ну, підійдемо, побачимо, помилуємося чудовими фресками Бальдассаре Кроче, якими прикрашене склепіння каплиці, де встановлені сходи, і рушимо далі - до Колізею, Римських форумів, Пантеону... Тим маршрутом, яким зазвичай залюбки ходять усі туристи, які приїздять до Риму. Але ні, феєрична група одноголосно вирішила: хай хто як хоче, а ми - підіймаємося! 

До слова, йти Святими Сходами - це цілий ритуал. По-перше, подолати Ісусів шлях вірянам зі всього світу дозволяється лише навколішки. По-друге, на кожній сходинці (а їх 28) слід промовляти молитву. І по-третє, всі, хто стає на сходинки, прагнуть знайти ті місця, де, за легендою, падала Христова кров, коли він ішов на суд до Пілата, торкнутися вмонтованих у мармур металевих хрестиків...

- Скептиків серед наших не знайшлося, - розповідає Анна, - тобто, ніхто навіть не спитав, чи ці сходи справжні. Усі лише дякували Феєрії за такий нестандартний, як то кажуть, не з путівника взятий, початок екскурсії. Цікавилися, чи ми перші українці, які тут побували, чи встигла я сфотографувати групу на сходах, жартома перевіряли свої коліна (дехто навіть поздирав, бо стояти на ввігнутому, викривленому двотисячолітньому мармурі - це вам не жарти), шукали, хто чесно пройшов усі 28, хто "махлював"... І навіть занотовували на згадку саму історію - про те, як Святі Сходи опинилися в Римі.

Це сталося у IV столітті нашої ери, а точніше - 326 року, коли свята цариця Єлена, матір імператора Костянтина, який офіційно дозволив сповідувати у Римській імперії християнство, привезла мармурові сходи з палацу Понтія Пілата в Єрусалимі до Риму. На користь автентичності Scala Santa свідчить те, що зроблена пам'ятка саме з того мармуру, який видобували в Іудеї близько двох тисяч років тому. І, звісно, особливий статус сходів і шанобливе ставлення до них Римських Пап, адже сходинки встановлено не де-небудь, а в папській каплиці Sancta Sanctorum (Свята Святих) навпроти базиліки Сан-Джованні ін Латерано, яку почав будувати той-таки імператор Костянтин на початку IV століття. Праматері усіх християнських церков, в усьому світі. 

- Звісно, бути зовсім поруч і не відвідати прекрасну базиліку, що зберегла сліди всіх історичних та мистецьких епох, від античності до Бароко (реставрував храм визначний архітектор барокової доби Франческо Борроміні), ми не змогли, - продовжує гід, - і вже звідти, наробивши фото на згадку й придбавши сувеніри, вирушили до Риму античного. З купою ідей про те, що варто було б створити для українців у Вічному місті окремий маршрут - визначними християнськими пам'ятками, до переліку яких належить не лише собор Святого Петра у Ватикані, а й наш дивовижний Сан-Джованні, базлика Санта-Кроче-ін-Джерусалемме, Санта-Марія Маджоре - перша в світі церква, присвячена Божій Матері, де зберігаються ясла Христа і де навіть стеля - частина світової історії, оскільки оздоблена першим золотом, що прибуло на кораблях із Нового Світу... І, зрештою, Scala Santa, що лишила по собі не лише синці на колінах, а й незабутні враження і гордість від того, що ми, приїхавши здалеку, з України, встигли побачити таку важливу реліквію. 

9 червня Святі Сходи знову вкриють деревом, аби захистити стародавній мармур. У тих, хто до того часу планує побувати в Римі, ще є час. Пам'ятка відкрита для відвідувачів щодня з 15.00 до 19.00. 

Відноситься до країни

Додати новий коментар

comment