Колодія величаймо - весну зустрічаймо! Свято Колодія у Переяславі
Київ - Переяслав: музей "Заповіту", Музей народної архітектури і побуту, Музей українських обрядів, Фабрика національного українського одягу - Київ
Я на тебе, Колодію,
Маю всю надію.
А без тебе, Колодію,
Нічого не вдію!
Свято Колодія - це стародавнє українське свято на честь весняного пробудження природи, яке бере свій початок з праслов’янських часів. Це практично було передноворічне свято, адже тоді наші предки святкували Новий рік з настанням весни.
Вважалося, що Колодій - бог шлюбу, примирення та злагоди, і він приходить до людей у цей тиждень, аби допомогти їм відновити втрачені за зиму сили та пробудитись разом із першим подихом весни. До речі, обов’язковою стравою на свято Колодія були вареники. Вони символізували молодий місяць, який у свою чергу був символом жіночої енергії.
Долучитися до відродження традиційного святкування Колодія можна буде 16 березня у Переяславі у Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, куди ми вас запрошуємо! На вас чекають деякі зі старовинних обрядів, частування традиційними стравами та цікаві майстер-класи.
Ми познайомимось з найстарішими видами музичних інструментів та старовинними музичними традиціями України, дізнаємось відтворені секрети ткацтва та зануримось у магію символів старовинних вишивок, а також матимемо можливість придбати і собі вишитий оберіг.
07:30 Виїзд від ст. м. Звіринецька (можливо приєднатися на ст.м.Харківська).
Прибуття до Переяслава - одного з найстаріших міст України, адже йому понад 1100 років! Вперше Переяслав згадується в 907 році в договорі князя Олега з Візантією. Володимир Великий збудував тут велику фортецю для захисту південних кордонів Русі. За часів національно-визвольної війни Переяслав був дипломатичним центром держави. А ще тут народився письменник Шолом-Алейхем і архітектор Володимир Заболотний, у Переяславі жив і викладав Григорій Сковорода, а Тарас Шевченко саме в цьому місті написав свій «Заповіт».
З Музею «Заповіту» ми і почнемо наше знайомство з Переяславом, адже в 2024 році Україна відзначатиме 210 років від дня народження Тараса Григоровича. Музей засновано в колишньому особняку лікаря Андрія Козачковського - щирого друга великого поета. Саме тут в ніч з 24 на 25 грудня 1845 року було створено «Заповіт». Загалом в Переяславі Шевченко написав свої найкращі та найвідоміші твори, а також замалював архітектурні пам'ятки старовинного міста. Меморіальні кімнати музею – вітальня, кімната для гостей, в котрій жив Т. Г. Шевченко, бібліотека та кабінет лікаря Козачковського — передають дух тієї епохи, допомагають наблизитися до обстановки, в якій жив і творив поет у 1845 та 1859 роках, та побачити унікальні речі, документи та видання.
Далі ми відправимось на екскурсію до найголовнішого туристичного об'єкту Переяслава - в Музей народної архітектури і побуту. Це перший скансен в Україні, прекрасний ансамбль якого складається з п'яти церков, двадцяти сільських будинків, унікальної колекції млинів, рукотворних озер - в цілому 385 пам'яток народної архітектури і побуту.
А після екскурсії ви зможете познайомитись з відтвореними обрядами, які в старовинні часи відбувались на святі Колодія, та взяти участь у майстер-класах по виготовленню різних обрядових атрибутів. Буде і традиційне для цього свята частування за старовинними рецептами: борщ, вареники з різними начинками, домашні ковбаски, глінтвейн… Смакота!
Завершується свято традиційним спаленням опудала!
Але ми продовжимо знайомство зі старовинними культурними традиціями України і для цього відправимось в Музей українських обрядів. Адже Переяславська земля була одним із найбільших центрів формування українського етносу, колискою народного фольклору, традицій і звичаїв – побачите та дізнаєтесь дуже багато цікавого та несподіваного.
І на завершення нашого знайомства з старовинними традиціями відвідаємо Переяславську фабрику художніх виробів, де виготовляють національний український одяг. Фабрика - одне з найстаріших підприємств такого типу в Україні. Виготовляють художні вироби на фабриці як на спеціальних швейних машинках, так і вручну, зі збереженням самих старовинних традицій. Якщо взяти з собою гроші, то можна придбати в якості сувеніру блузу, сукню або рушник.
По завершенні екскурсії повертаємось до Києва.
19:30-20:00 Орієнтовний час прибуття до ст. м. Звіринецька.
Музей народної архітектури та побуту - 100 грн дорослі / 50 грн діти та пенсіонери,
Музей "Заповіту" - 50 грн дорослі / 30 грн діти та пенсіонери,
Музей українських обрядів - 30 грн дорослі / 10 грн діти та пенсіонери.