Дотик до спадщини Великої імперії
Велика Британія – країна з багатою історичною й культурною спадщиною, давніми традиціями й гостинними жителями. Країна, де люди і сьогодні люблять свого монарха, країна, де дбайливо шанують традиції предків, країна з чудовими пейзажами, які немов зійшли зі сторінок старовинних казок і легенд… Британська імперія століттями була могутньою державою Європи, яка суттєво вплинула на світову культуру. Нині саме англійська мова дозволяє спілкуватися людям різних країн. Трагедії Шекспіра ставлять на сценах кращих світових театрів, а технічні досягнення Англії були орієнтиром для всього світу впродовж тривалого часу. Долучитися до унікальної спадщини Великої імперії, побувати на батьківщині великих письменників і поетів, насолодитися неприступністю шотландських фортець і гордим кельтським духом Уельсу – таку можливість не варто втрачати! Під час відпочинку у Великої Британії ви матиме можливість пройтися площами, де проїжджали колісниці могутніх монархів, відвідати палаци, де творилася історія світу, побувати в місцях, які надихали класиків на їхні кращі твори. Велика Британія – справді казкова країна для мандрів, які можна почати з будь-якого її куточка, приміром – із Шотландії…
Північна казка Шотландії
Шотландія – це не тільки замки, волинка і чортополох. Це сувора краса північного неба, неповторний аромат місцевого повітря, розкіш мальовничих гір і вересових пустищ. Природа тут вражає пишнотою, а клімат ще більш мінливий, ніж в Англії. Історія виховала в жителях Шотландії непримиренний дух волі, упевненості й мужності, і хоча сьогодні Шотландія не воює з Англією, вони, як і раніше, незалежні й горді. А історичні перипетії між англійцями і шотландцями емоційно відтворені у фільмі Мела Гібсона «Хоробре серце».
Безумовно, найбільш популярними шотландськими пам'ятками є середньовічні замки. Шотландські замки розкидані по високогір'ях, одні стали приватною власністю, інші належать державі, а деякі облаштовані під готелі.
Балморал – найзнаменитіший шотландський замок, де влітку любить відпочивати королева. Вишукане бароко, прекрасні парки для прогулянок, чудові сади, один з яких насаджено на воді - тут усе спонукає до тихого й розміреного відпочинку по-королівськи. Саме тут писала свої щоденники королева Вікторія. Навколо замку – незаймані ліси, відомі на всю країну, як найкращі мисливські угіддя. Відвідати замок можна з осені до весни, коли королівська родина тут не живе. Особливу увагу слід приділити традиційному чаюванню з порцелянового сервізу на терасі з прекрасним видом на навколишні пейзажі.
Варто також побувати в замку Стірлінг, колишній резиденції шотландських королів. Саме тут коронували Марію Стюарт. Замки Інверарі і Гламз славляться легендами про примар, що живуть у них. Скажімо, свого часу над замком Інверарі бачили картину бою шотландців з англійцями, а в Гламзі періодично «зустрічають» примару графа Стратмора, що продав душу дияволові, та спаленої на багатті, несправедливо обвинуваченої в чаклунстві леді Дженет Дуглас, а також лицаря, який вночі бряжчить обладунками. Вважається, що Дункан-Хол, один із залів замку Гламз, надихнув Шекспіра на опис сцени вбивства Макбетом короля в однойменній трагедії англійського класика. Шотландські замки потопають у розкішних садах із прекрасними алеями й мальовничими околицями.
Особливу повагу в жителів Шотландії викликає замок Урхарт, розташований на березі легендарного озера Лох-Несс. Туристи як сувенір звідси привозять унікальний сорт віскі, яке розливають в особливі трикутні пляшки. У місцевих пабах за келихом першокласного пива або склянкою віскі можна послухати історії місцевих жителів про лохнесське чудовисько та інших таємничих жителів навколишніх гір, долин і річок.
Деякі замки переобладнані під готелі. Якщо ви мрієте зупинитися в замку із привидами, будьте готові заплатити більше, ніж у замку, який не славиться своїми безтілесними мешканцями. Внутрішня оздоба замків майже скрізь максимально збережена в первозданному вигляді, однак у ваннах чи душових кабінках на вас чекає першокласний комфорт. Готельні номери невеликі, але прикрашені стародавніми меблями й гобеленами. Аби ви не тремтіли вночі від страху, чуючи кроки примар та скрип підлоги, на тумбочку біля ліжка кладуть Біблію й ставлять графин із міцним віскі, яке зігріє в непогоду й забезпечить міцний сон.
Шотландські міста – цікаві й мальовничі. В Единбургу варто відвідати палац Голіруд, музеї й театр, які тут досить колоритні, та зоопарк. Стірлінг – ще одне невелике й чарівне містечко в Шотландії. Тут приємно прогулятися вуличками, заблудитися в яких просто неможливо, зате можна побачити багато цікавого. Справжній подвиг – піднятися до монумента Вільяма Уоллеса. Він розташований на вершині пагорба, до якого ведуть 246 сходинок. Проте результат справді вартий того: з оглядового майданчика відкривається фантастичний краєвид усієї Шотландії. Після спуску туристам вручають сертифікат, який свідчить про вашу рішучість у підкоренні найкрутіших вершин.
Лондон – втілення Великої імперії
Столиця Англії – скарбниця історичних і культурних пам'яток. У Британський музей або Національну галерею можна потрапити в будь-який день і безкоштовно, а церемонію зміни королівської варти пропустить тільки зовсім ледачий. Варто також знати, що на всіх музеях і палацах вивішені таблички з інформацією про те, коли відбувається та чи інша подія, відкривається для відвідувачів музей чи палац.
Не можна побувати в Лондоні і не проїхати на знаменитому двоповерховому автобусі або чорному кебі (втім, вартість таксі залежить від кольору: чорні – найдорожчі). Багато автобусів їздять найцікавішими вулицями і кварталами, що дозволяє поєднати задоволення від прогулянки зі знайомством з пам'ятками. З вікна автобуса можна побачити Піккаділі, райони Ковент-Гарден і Сохо, аристократичний Мейфер, фінансовий Сіті, суворий королівський Вестмінстер, знаменитий Біг Бен і Букінгемський палац. Однак справжній Лондон – це не тільки Собор Святого Павла, Трафальгарська площа й Бейкер стріт. Справжній Лондон – всього в 30 хвилинах їзди від центру, де можна побачити маленькі затишні будиночки із пляшками молока під дверми, смарагдові газони, зелені сади й повну відсутність парканів. Це – традиційна Англія, яка значно колоритніша, ніж космополітичний центр столиці. Крім того, Лондон славиться своїми парками, серед яких жителі столиці найбільше люблять Кенсінгтонські сади, Гайд-парк, Грін парк, парки Регентс, Ріджентс та Сент Джеймс. Тут можна посидіти в тиші серед зелені, полежати на оксамитовій травичці, погодувати гордих лебедів чи прудконогих білочок.
Шанувальники рок музики можуть відвідати будинок, де помер Джіммі Хендрікс, побувати в кафе «Трубадур», де вперше виступив Боб Ділан, та на студії звукозапису, де записували свої альбоми легендарні Бітлз, а також секс-шоп, де грала перші пісні група Sex Pistols.
З Лондона варто вирушити в одне з найцікавіших міст Англії - Оксфорд. Тут можна побувати в пабах «Lamb and Flag» і «Eagle and Child», де колись любили посидіти Люїс Керролл і його добрий приятель Джон Толкієн. Чарівна панорама міста відкривається з вежі Карфакс. Загалом Оксфорд більш традиційний, аніж Лондон, тому тут, як ніде, можна відчути чарівність справжньої Англії.
Варто знайти час і для Стоунхенджа, однак не сподівайтеся, що вам пощастить доторкнутися до величних каменів руками. Стародавня споруда обгороджена, а туристам пропонують обійти її по колу. Це специфічне й загадкове місце, тому навіть натовпи туристів не перешкодять вам відчути себе наодинці з таємничим давнім світом.
Західна Англія – батьківщина легенд і казок
Британці дуже люблять Західну Англію, адже це батьківщина легендарного короля Артура й переказів про Святий Грааль, батьківщина містичних друїдів і знаменитих піратів. Півострів Корнволл справді вартий того, аби його відвідати. Брістоль – місто-музей зі старовинними портовими вуличками та Королівським театром. Тут є таверна, яка стала прототипом улюбленого закладу Джона Сильвера з книги «Острів скарбів». У Бате доступні купальні з мінеральними джерелами, які, за переказами, вилікували від хвороби батька короля Ліра. Природа Корнволла дивовижна й прекрасна: ущелини з печерами, схили, вкриті віковими дубами, в'язами, ясенами, мохами й папоротями. Все це виглядає немов декорації для екранізації британських легенд і казок. Замок Тинтагель знаменитий далеко за межами півострова й країни, адже саме тут, згідно з легендами, жив король Артур. На жаль, нині більша частина будов спочиває на дні моря.
Неподалік від містечка Пензанс височить унікальний замок і монастир, побудований на честь святого Михайла. Як і в однойменному монастирі Сен Мішель у Франції, підніжжя гори Сент-Майклз заливається водою під час припливу, а під час відливу сюди можна дістатися сушею.
Ще одна визначна пам'ятка Корнволла – його кухня. Вона багата на морепродукти: морські гребінці, мідії, краби, різну рибу і навіть лобстерів. Оригінальна кулінарна пам'ятка – згущене в особливий спосіб молоко, смак якого напрочуд ніжний, що й запам'ятовується назавжди.
Уельс: тихе зачарування кельтської землі
Уельс - один з найкрасивіших природних куточків Великої Британії. Кельтські фортеці, традиції й ремесла – все це дає відчути неповторні колорит і подих країни. Жителі Уельсу говорять складною мовою (спадщина кельтів), люблять співати й цитувати вірші. Як і їхні прадіди, проводять кельтські фестивалі й свята. Донині тут виготовляють чудові срібні й золоті прикраси, шиють вироби з вовни, роблять сувеніри з дерева, каменю й вугілля.
Уельс – це здебільшого тихі селянські угіддя. Фермери люблять гостей і з радістю пропонують постояльцям дах і багатий сніданок. Природа Уельсу вражає красою й різноманіттям: зелені пагорби й чисті піщані береги, швидкі ріки, що іскряться водоспадами, й таємничі озера, грандіозні ущелини й величні вершини гірських хребтів. Неповторна архітектура уельських палаців і замківдоповнює цю розкішну картину. У Кардіффі, столиці Уельсу, можна відвідати замок у стилі середньовічного романтизму, а також замок Кох у псевдонормандському стилі. Проте найбільш вражаючими вважаються замки Каенарфо й Конві, побудовані королем Едуардом I. Тут збереглися стародавні середньовічні стіни, начиння й внутрішнє оздоблення залів.
Паби, англійський чай і «вівсянка, сер!»
Асоціація англійської кухні з вівсянкою сильна й небезпідставна. Вівсянка тут не тільки у вигляді каш, а й супів, киселів і пудингів. Однак вівсянка на сніданок зовсім не обов'язкова страва. Зазвичай на сніданок подають яєчню з беконом, городину, тости із джемом чи плавленим сиром, копчену рибу. Однак, навіть попри скептичне ставлення до англійської каші, ви будете приємно вражені – так смачно приготувати вівсянку можуть тільки в Англії! Готують її з вершками, яєчними жовтками й вершковим маслом. Перед розкішним обідом як першу страву гостям подають саме вівсянку: вона допомагає шлунку успішно витримати наступні порції страв і не постраждати від переїдання.
О п'ятій годині дня в Англії п’ють чай. Його готують міцно завареним, однак за традицією заливають не окропом, а молоком. Проте на стіл зазвичай ставлять два чайники, один заварений окропом, інший – молоком. Відрізняється й сам процес чаювання. На столі – ні цукерок, ні тістечок, натомість ви побачите м'ясні закуски, гарячі булки й сендвічі. У всіх номерах пристойних англійських готелів є чай, заварник, цукор і молоко, адже цілком імовірно, що час пити чай застане справжнього джентльмена або леді в готелі. Англійці впевнені: люди не можуть жити без цього напою.
Окремо варто згадати про паби - традиційні англійські пивниці. Відразу зауважимо: якщо ви збираєтеся відвідати за вечір не один паб, обмежтеся пінтою одного сорту пива, інакше ризикуєте не дійти до наступного пабу через приємне розслаблення в тілі. Звісно, бармен, найімовірніше, подивиться на вас щонайменше дивно – не за пінтою пива ходять у паб, однак у вас інша мета! Популярність пабів у вечірній час видно неозброєним оком – часом черги за хмільним напоєм шикуються навіть на вулиці. Пам’ятайте, що в пабах «для туристів» ви навряд спробуєте справжнє англійське пиво (окрім Гіннеса), тому за автентикою слід іти в бари «для місцевих».
Історичні й культурні особливості Великої Британії
Подорожуючи британськими островами, не слід забувати, що країна має деякі особливості. По приїзді слід купити перехідник на місцеві розетки для користування електробритвою, зарядкою для телефону чи ноутбуком. Погода тут справді непередбачувана й міняється дуже швидко. Жодна парасоля не здатна витримати такого режиму експлуатації, тому беріть із собою речі з каптуром (саме так англійці рятуються від дощу). Практично всі заклади в країні закриваються дуже рано, особливо в глибинці (багато магазинів не працюють уже о 17.00, а паби відкриті тільки до 21-22 години вечора). Щоправда, місцеві жителі завжди підкажуть, куди можна податися, коли все зачинено. В Англії ввічливість – норма життя, кількість почутих за день «sorry» та «excuse me» перевищить будь-які ваші очікування. Тут вітаються й дякують водіям автобусів і таксі. На вулицях ніхто не смітить, інакше доведеться заплатити серйозний штраф. У пабі в жодному разі не можна давати барменові чайові – це образа, однак його цілком можна почастувати випивкою. Не варто називати жителів Шотландії, Уельсу й Ірландії англійцями, адже вони дуже пишаються своїм походженням.
Велику Британію можна відкривати для себе знову й знову. Кожного разу по-новому на інших маршрутах. Крім великих міст на туристів велике враження справляє провінція, де по-особливому відчувається самобутність цієї казкової країни і де можна легко поспілкуватися з доброзичливими жителями та помилуватися мальовничою природою. Відпочинок у Великій Британії – найкращий подарунок собі та близьким!
- Ім'я: Юлія Юдіна-Рафізаде
- Посада: Менеджер
- Телефон: 044-237-12-01
- Вн. номер: 129
- e-mail: [email protected]