Категорія
Розповіді про мандри

Гостомель – селище міського типу у 8 км від Ірпеня й у 30 км від Києва. Відоме першочергово своїм аеропортом “Антонов”. Назва містечка здобула сумнозвісну славу після того, як орки знищили там знаменитий у всьому світі літак АН-225 “Мрія” – гордість України. Українським ЗСУ вдалось оперативно знешкодити російських десантників, які робили спроби висадитись на аеропорті. Але “Мрію” евакуювати не встигли. Триває розслідування з метою визначення осіб, що могли бути причетними до того, щоб дозволити цьому статися. Традиційно підкреслимо, що хоч би що там було, а ми все витримаємо й відбудуємо! І наша Мрія знов розкине свої розлогі крила серед українського неба швидше, ніж ми думаємо. А в цьому блозі приділимо увагу історії Гостомеля.

Українські міста-герої сучасності Київщини: Гостомель
Українські міста-герої сучасності Київщини: Гостомель
Українські міста-герої сучасності Київщини: Гостомель
Українські міста-герої сучасності Київщини: Гостомель

Гостомель належить до Приірпіння, так само як і сам Ірпінь. В давнину Гостомель знаходився на межі поселень племен древлян та полян. Проте після утворення Київської Русі кордон втратив свою чинність і території сучасного Гостомеля стали оборонною лінією стародавнього Києва. Існує кілька версій походження назви містечка: на честь захисника Госта, що загинув у бою із завойовниками або на честь князя – власника цих земель Гостома.

На початку 17 століття Гостомель належав польському шляхтичу Станіславові Харленському, який збудував тут замок. Згодом, у другій половині 18 століття містечко належало полковнику Семену Палію, який часто приїздив до Гостомеля разом з козаками й жив у Гостомельському замку, який, на жаль, зовсім не зберігся до наших днів.

Гостомель – важливе місце подій часів визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. В той період він був сотенним містечком. Гостомельською сотнею, що налічувала 76 козаків, керував сотник Ярмула Басаренко, а сотня входила до київського полку. Сьогодні в містечку проживають нащадки тих козаків, про що свідчать успадковані сучасними мешканцями прізвища.

В другій половині 17 століття Гостомель в складі Правобережної України належав Польщі. За цей період в містечку було засновано цукровий та шкіряний заводи, винокурню, броварню. На початку 20-го століття збудовано склозавод, що виробляє склотару європейського рівня якості. Має Гостомель і важливу архітектурну пам’ятку: це Свято-Покровська церква, збудована у 1770 році.

Як частина мальовничого Приірпіння, Гостомель завжди був місцем, що надихало на творчість. В середині 17 століття тут проживав київський митрополит, визначний культурний та церковний діяч Петро Могила, що заснував Лаврську школу, з якої пізніше утворилась Києво-Могилянська академія. А в 19 столітті тут творив свій славнозвісний цикл весільних пісень відомий український композитор Микола Лисенко. В Гостомелі народилось і зросло багато видатних постатей, серед них – науковець Владислав Верстюк, акторка Ольга Матешко, актор та режисер Анатолій Матешко.

Через російську агресію Гостомель тепер завжди асоціюватиметься з утратою “Мрії”. Проте в той же час українці пам’ятатимуть це затишне містечко як таке, що вистояло й витримало напади з боку росії. Не дарма Гостомель називають козацьким краєм! Відтепер це горде, героїчне місто, загартоване в боях. Тому після війни обов'язково вирушимо туди на екскурсію!

Відноситься до країни

Додати новий коментар

comment