- І не просто побачили, а змогли піднятися цими мармуровими сходами! Дізнавшись, що вперше за останні 300 років Святі Сходи, або Scala Santa відкрили такими, як вони є, без спеціального дерев'яного укриття, ніхто з нас не знехтував унікальною можливістю відвідати таку пам'ятку, і свою оглядову екскурсію Римом ми почали саме з неї, - ділиться спогадами гід турфірми Феєрія Анна Шестак.
- Правду кажучи, я думала: ну, підійдемо, побачимо, помилуємося чудовими фресками Бальдассаре Кроче, якими прикрашене склепіння каплиці, де встановлені сходи, і рушимо далі - до Колізею, Римських форумів, Пантеону... Тим маршрутом, яким зазвичай залюбки ходять усі туристи, які приїздять до Риму. Але ні, феєрична група одноголосно вирішила: хай хто як хоче, а ми - підіймаємося!
До слова, йти Святими Сходами - це цілий ритуал. По-перше, подолати Ісусів шлях вірянам зі всього світу дозволяється лише навколішки. По-друге, на кожній сходинці (а їх 28) слід промовляти молитву. І по-третє, всі, хто стає на сходинки, прагнуть знайти ті місця, де, за легендою, падала Христова кров, коли він ішов на суд до Пілата, торкнутися вмонтованих у мармур металевих хрестиків...
- Скептиків серед наших не знайшлося, - розповідає Анна, - тобто, ніхто навіть не спитав, чи ці сходи справжні. Усі лише дякували Феєрії за такий нестандартний, як то кажуть, не з путівника взятий, початок екскурсії. Цікавилися, чи ми перші українці, які тут побували, чи встигла я сфотографувати групу на сходах, жартома перевіряли свої коліна (дехто навіть поздирав, бо стояти на ввігнутому, викривленому двотисячолітньому мармурі - це вам не жарти), шукали, хто чесно пройшов усі 28, хто "махлював"... І навіть занотовували на згадку саму історію - про те, як Святі Сходи опинилися в Римі.
Це сталося у IV столітті нашої ери, а точніше - 326 року, коли свята цариця Єлена, матір імператора Костянтина, який офіційно дозволив сповідувати у Римській імперії християнство, привезла мармурові сходи з палацу Понтія Пілата в Єрусалимі до Риму. На користь автентичності Scala Santa свідчить те, що зроблена пам'ятка саме з того мармуру, який видобували в Іудеї близько двох тисяч років тому. І, звісно, особливий статус сходів і шанобливе ставлення до них Римських Пап, адже сходинки встановлено не де-небудь, а в папській каплиці Sancta Sanctorum (Свята Святих) навпроти базиліки Сан-Джованні ін Латерано, яку почав будувати той-таки імператор Костянтин на початку IV століття. Праматері усіх християнських церков, в усьому світі.
- Звісно, бути зовсім поруч і не відвідати прекрасну базиліку, що зберегла сліди всіх історичних та мистецьких епох, від античності до Бароко (реставрував храм визначний архітектор барокової доби Франческо Борроміні), ми не змогли, - продовжує гід, - і вже звідти, наробивши фото на згадку й придбавши сувеніри, вирушили до Риму античного. З купою ідей про те, що варто було б створити для українців у Вічному місті окремий маршрут - визначними християнськими пам'ятками, до переліку яких належить не лише собор Святого Петра у Ватикані, а й наш дивовижний Сан-Джованні, базлика Санта-Кроче-ін-Джерусалемме, Санта-Марія Маджоре - перша в світі церква, присвячена Божій Матері, де зберігаються ясла Христа і де навіть стеля - частина світової історії, оскільки оздоблена першим золотом, що прибуло на кораблях із Нового Світу... І, зрештою, Scala Santa, що лишила по собі не лише синці на колінах, а й незабутні враження і гордість від того, що ми, приїхавши здалеку, з України, встигли побачити таку важливу реліквію.
9 червня Святі Сходи знову вкриють деревом, аби захистити стародавній мармур. У тих, хто до того часу планує побувати в Римі, ще є час. Пам'ятка відкрита для відвідувачів щодня з 15.00 до 19.00.