У цьому турі ми познайомимось з історією одного з найстаріших міст України – Переяслава. Адже йому понад 1100 років! Переяслав був одним з найбільших міст Київської Русі – третім після Києва та Чернігова — стольним градом Переяславського князівства, південно-східним форпостом давньоруської держави.
Пізніше Переяслав стає ареною великих козацько-селянських повстань, значним дипломатичним та культурно-освітнім центром Лівобережної України. Серед видатних особистостей міста гетьмани Богдан Хмельницький та Іван Мазепа, Микола Гоголь, Михайло Максимович та видатний український філософ-гуманіст - Григорій Сковорода. Тут народилися відомий єврейський письменник Шолом-Алейхем, український композитор і фольклорист Павло Сениця, видатний архітектор Володимир Заболотний. Саме тут, у будинку свого друга лікаря А.О. Козачковського, Тарас Шевченко написав всесвітньо відомий “Заповіт”, поеми “Кавказ” і “Наймичка” та інші відомі твори.
Хоча наразі Переяслав – невеличке, мальовниче містечко, але його велична історія стала вагомою причиною для заснування тут низки тематичних музеїв – наразі їх близько 30 – від музею хліба до музею космосу!
Відвідавши деякі з них, ми познайомимось з засадами філософії великого мрійника та педагога Григорія Сковороди, з філософією кобзарського братства, з найстарішими видами музичних інструментів та старовинними традиціями України, дізнаємось відтворені секрети ткацтва та зануримось у магію символів старовинних вишивок, і, будемо мати можливість придбати і собі вишитий оберіг.
Велика кількість музеїв і старовинних будівель, особлива атмосфера цієї місцевості допомагає гостям Переяслава зануритись в історію і забути, що зараз XXI століття.
8:00 Виїзд від ст. м. Звіринецька (можливо приєднатися на ст.м.Харківська)
Прибуття в Переяслав – одне з найстаріших міст України.
Наша оглядова екскурсія почнеться з пам’ятника переяславському князю Володимиру Глібовичу - князю-воїну і полководцю, що хоробро захищав свій народ і землі від набігів кочівників. Ви дізнаєтесь, чому саме біля пам’ятника князю знаходиться пам'ятний знак на честь першої літописної згадки назви «Україна» в 1187 році. Побачимо пам'ятник на честь автора «Слова о полку Ігореві» та пам'ятний знак до 1100-річчя першої літописної згадки про Переяслав. Побачимо найстарішу будівлю Переяслава – Михайлівську церкву та величний Вознесенській собор, збудований гетьманом Мазепою.
Обов’язково зайдемо до будинку колишнього колегіуму, що поруч з Вознесенським собором. Тут в 1753 році читав лекції з поетики філософ, поет та мандрівник – Григорій Савович Сковорода. Тепер тут його Меморіальний музей. Якими ж були основні засади його філософії? Як йому вдавалося дотримуватися принципу «золотої середини»? Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям? Поговоримо про це в колегіумі. Клас поетики, де викладав видатний просвітитель, вдалося відтворити у первісному вигляді. Довершеності експозиції класу надає скульптура Григорія Сковороди (виконана І. Кавалерідзе), що, ніби живий, сидить за вчительською кафедрою. Також відтворено бібліотеку колегіуму. Саме тут у 1837 році було виявлено Пересопницьке Євангеліє – видатна пам’ятка української писемної культури, національна святиня нашої держави, на якій нині приносять присягу президенти України. Наразі в експозиції представлене факсимільне видання Пересопницького Євангелія.
І нарешті, ми неодмінно відвідаємо Музей «Заповіту», адже в 2024 році Україна відзначатиме 210 років від дня народження Тараса Григоровича. Музей засновано в колишньому особняку лікаря Андрія Козачковського - щирого друга великого поета. Саме тут в ніч з 24 на 25 грудня 1845 року було створено «Заповіт»! Загалом в Переяславі Шевченко написав свої найкращі та найвідоміші твори, а також замалював архітектурні пам'ятки старовинного міста. Меморіальні кімнати музею – вітальня, кімната для гостей, в котрій жив Т. Г. Шевченко, бібліотека та кабінет лікаря Козачковського — передають дух тієї епохи, допомагають наблизитися до обстановки, в якій жив і творив поет у 1845 та 1859 роках, та побачити унікальні речі, документи та видання.
Зробимо перерву на куштування (за бажанням) традиційних українських страв за старовинними рецептами: борщ, вареники з різними начинками, домашні ковбаски… Смакота!
А потім відправимось на екскурсію до найголовнішого туристичного об'єкту Переяслава - в Музей народної архітектури і побуту Подніпров'я просто неба. Це перший скансен в Україні. Прекрасний ансамбль розміщено на мальовничій Татарській горі і складається з п'яти церков, двадцяти сільських будинків, унікальної колекції млинів і навіть є два рукотворних стави та дендропарк. А городи, сади та квітники надають музею життєвості та мальовничості. Прогулянка по музею – це суцільне задоволення.
Тут створене ціле музейне містечко, де розміщуються музеї хліба, пошти, лікарських рослин, бджільництва, сухопутного транспорту, археології, трипільської культури та архітектури, українських народних обрядів та українського народного одягу, і навіть …. пізнання світогляду й освоєння космосу.
Після прогулянки по території ми відвідаємо Музей українського рушника, який створено у пам’ятці архітектури загальнонаціонального значення - Трьохсвятительській церкві 1651 р. із с. Пищики Сквирського району Київської області. Український рушник - це історія нашого народу. Він супроводжував українця впродовж усього життя. Це символ гостинності та пожертви. Його орнаменти містять прадавні магічні знаки, образи дерева життя, богині-берегині, символи землі, води, небесних світил. В експозиції музею представлено 367 рушників з різних регіонів України.
А подивитися, як створення рушників та інших подібних шедеврів відбувається на практиці, ми зможемо завітавши на Переяславську фабрику художніх виробів, де виготовляють національний український одяг. Фабрика - одне з найстаріших підприємств такого типу в Україні. Виготовляють художні вироби на фабриці як на спеціальних швейних машинках, так і вручну, зі збереженням самих старовинних традицій. Якщо взяти з собою гроші, то можна придбати в якості сувеніру блузу, сукню або рушник.
По завершенні екскурсії повертаємось до Києва.
19:30 - 20:00 Орієнтовний час прибуття до ст. м. Звіринецька.
Додати новий коментар
Коментарі
Агенції туристичної компанії "Феєрія" в містах України:
Феєрія Мандрів, Басейна
Феєрія Мандрів, Лівобережна (Олена Братусь)
Феєрія Мандрів, Он-лайн
Феєрія мандрів, Одеса
Феєрія Мандрів, Нивки
Феєрія Мандрів, Львівська площа
Феєрія Мандрів, Харків
Феєрія Мандрів, Львів
Феєрія Мандрів, Олімпійська
Феєрія Мандрів, Запоріжжя
Феєрія Мандрів, Вінниця
Феєрія мандрів, Черкаси
Музей народної архітектури та побуту - 100 грн дорослі / 50 грн діти та пенсіонери,
Меморіальний музей Г.Сковороди - 50 грн дорослі / 30 грн діти та пенсіонери,
Музей "Заповіту" - 50 грн дорослі / 30 грн діти та пенсіонери,
Музей українського рушника - 30 грн дорослі / 10 грн діти та пенсіонери,
Музей українських обрядів - 30 грн дорослі / 10 грн діти та пенсіонери.