Нідерланди – край миру й свободи

Нідерланди – маленька країна, що складається з 12 провінцій і прославилася своїми сирами, каналами, геніальними художниками, тюльпанами, порцеляною, дерев'яними черевиками й млинами. Її також називають Голландією. Для того, аби зрозуміти, чому Голландія така, якою вона є, потрібно бодай трохи дізнатися про цю неповторну країну. Нідерланди розташовані нижче рівня моря, тут майже немає природних ресурсів. Саме тому голландці навчилися не експлуатувати природу, а підлаштовуватися під неї: як джерело енергії вони використовують вітер, у теплицях цілий рік ростуть квіти, а якісні й недорогі голландські овочі й фрукти мають попит у всій Європі. Перше, що бачиш, коли пролітаєш над територією Голландії, – нескінченні, строкаті квіткові поля. І відразу стає тепло й гарно…

Жителі Нідерландів зовсім не переймаються думкою про завтрашній день, а в бюджеті держави немає навіть статті витрат на оборону. Тут на вікнах майже не побачиш фіранок – здавна в цій країні вважають, що людині, якій нічого приховувати, завішувати вікна ні до чого. Голландія – мирна, відкрита й вільна.

Знайомство з Голландією більшість туристів починає з Амстердамського аеропорту, який сам по собі нагадує велике місто. І все-таки заблудитися тут неможливо – всюди встановлені таблички, які допоможуть легко знайти вихід. До слова, це стосується не тільки аеропорту – на вулицях Амстердама, Гааги й інших голландських міст установлені аналогічні дороговкази, які, безсумнівно, значно полегшують туристам пересування.

Амстердам –  справжня скарбниця для любителів живопису. Насамперед варто вирушити в Rijksmuseum – Державний художній музей, де можна насолодитися сповненими світла й краси шедеврами Рембрандта, Халса, Вермеєра. Черга в касу велика, однак вона швидко рухається. Неподалік – музей Ван Гога, однак його полотна виглядають похмурими після яскравих картин Художнього музею, тож краще відвідати його в інший день. На Палацовій площі (площа Дам) можна відвідати Королівський музей, де представлені унікальні артефакти й історичні багатства країни. У музеях Голландії не можна фотографувати, тому камери доведеться сховати.

Незабутні враження залишить прогулянка каналами Амстердама. З води відкривається чарівний вид на різнокольорові будиночки, парки й вулиці. Що далі від центру, то більш колоритною стає архітектура – є будинку настільки вузькі, що важко уявити, як у них живуть люди; є «падаючі» будинки, які тримаються тільки завдяки іншим будинкам, що підпирають їх із обох боків.

В Амстердамі багато будинків на воді, більше, ніж деінде в Європі. Головна причина цього, хоч як дивно, - не любов до романтики, а проста ощадливість: це дозволяє жителям катерів і барж не платити податок на землеволодіння.

Амстердам знаменитий не тільки своїми каналами й музеями, а й сумнівними місцями. Цікаво, що жителі міста настільки звикли до вулиці «червоних ліхтарів», кафе-шопів і недвозначності вітрин секс-шопів, що запросто призначають біля них побачення, гуляють з дітьми і, здається, не вважають ці місця ганебними. І все ж, такі «визначні пам'ятки» - на любителя.

Громадський транспорт в Амстердамі досить дорогий, можливо, саме тому голландці так люблять велосипеди, які тут можна побачити скрізь. Місто поділене на зони, від яких залежить вартість поїздки. Але в кожному разі їздити дорого.

Неподалік від Амстердама розташований знаменитий парк Кейкенхоф, або Весняний парк Європи. Сезон тут триває щороку лише 9 тижнів. Весною парк перетворюється на квіткову феєрію з кількома мільйонами тюльпанів, нарцисів і гіацинтів. Експозиція змінюється щотижня: червоні, рожеві, золоті, жовті, лілові тюльпани, блакитні й рожеві гіацинти, квітнуть рододендрони й сакури… Таке багатство ароматів, фарб і відтінків неможливо описати словами!

Помилуватися типовим голландським пейзажем з корівками, вівцями, млинами й зеленими лугами можна дорогою до Гааги (в Голландії її називають Den Haag). Це місто зовсім інакше – не схоже на столицю. Тут немає натовпів туристів, галасливих вулиць і всюдисущих велосипедистів. У Гаазі практично не побачите темношкірих і китайців, а також паморочливого аромату кафе-шопів. Гаага – це втілення старої Європи в її кращих традиціях.

Аби потрапити до музеїв, від вокзалу ідіть прямо в місто, а щоб побачити Північне море - придбайте квиток на трамвай, який і довезе вас на піщаний пляж із чудовим видом на море. На набережній можна подивитися на стародавні будинки, скульптури й просто подихати прохолодним морським повітрям.

Перлина Гааги – муніципальний музей Мауріцхейс, де представлені унікальні полотна голландських художників, яких немає в інших музеях, навіть у Художньому музеї Амстердама. Також варто побувати в парку-музеї просто неба Мадюродаме, де виставлено мініатюрні копії головних голландських пам'яток. Увечері можна побачити, як у будиночках загоряється світло. Тут є і палаци, і костьоли, і фермерські поля, і ріки з мостами, і навіть аеропорт, а по залізниці ходить мініатюрна копія швидкісного поїзда. Справжні кущі підстрижені у формі мініатюрних дерев. Усе навколо звучить і рухається –  достоту жива казка! Не забудьте запастися монетками 1-2 євро, які запускають у хід колесо огляду, човника й інші атракціони: в костьолі почнеться служіння, а на міні-заводі з виробництва черевичків до вас на маленькому автомобілі приїде сувенір.

Зі столиці Нідерландів за 20 хвилин можна дістатися в музей-село Заансе Сханс (Zaanse Schans). Селище – справжнє: тут живуть люди, які трудяться на вітряках та вирощують тюльпани. Однак усе влаштовано так, аби створити ілюзію Голландії XVII століття. Тут є і фабрика з виробництва дерев'яних черевиків, і сироварня, і пекарня, і п'ять робочих млинів, на яких давлять олію, обробляють деревину, виготовляють фарби й роблять гірчицю. Тут можна взяти напрокат човен і поплавати озером, а можна приємно провести час у невеликому ресторанчику, де вас почастують справжніми голландськими стравами.

Кухня Нідерландів досить незвичайна – в ній поєднані несумісні на перший погляд продукти. Проте смак національних голландських страв запам'ятовується на все життя, при цьому спогади винятково приємні. Особливе місце займають страви з морської й річкової риби та морепродуктів: усілякі супи, у тому числі і знаменитий буйабес, обсмажене філе оселедця з цибулею, тушкований судак із салатом і овочами, підкопчений вугор із лимонним соком та яйцями, смажені фрикадельки, запечені креветки й молюски. На гарнір найчастіше подають листки салату або картоплю фрі. На десерт зазвичай їдять млинці й солодкі страви з молока. В Голландії популярні гарячі бутерброди, обов'язковим інгредієнтом яких є сир, плюс шинка, шпик, яєчня, сало, яблука, помідори й багато іншого. У більшості салатів сир теж обов'язковий інгредієнт.

До речі, Голландія знаменита сирами не менше, ніж Франція. Щочетверга в Гауде перед музеєм сиру працює ярмарок, де можна спробувати безліч сортів сиру – стільки вам і не снилося! Саме містечко теж варте уваги – це типове середньовічне місто, де, здається, зупинився час й залишилися недоторканими готичні будинки та стародавня бруківка.

У Нідерландах люблять і вміють варити пиво, а також роблять відмінні лікери, серед яких найпопулярнішим є «Оранж Біттер».

Однак у світі голландці знамениті своєю любов'ю до оселедців. Нового вилову оселедців тут чекають цілий рік, а продають їх його безпосередньо на вулицях. Їсти оселедець слід, закинувши голову й тримаючи його за хвостик. У Гаазі є навіть пам'ятник людині, що поїдає оселедець у такий спосіб. Багато туристів купують голландські оселедці на сувенір.

Мандрівка в Голландію дає виняткову можливість побачити унікальне поєднання історичного минулого з надмірностями сучасного життя. Це – найвільніша країна в світі і одна з найкрасивіших країн Європи. Тож, безумовно, її варто побачити на власні очі.

Контакти менеджерів
  • Ім'я: Вікторія Чувочина
  • Посада: Менеджер
  • Телефон: 044-237-12-01
  • Вн. номер: 107
  • e-mail: [email protected]