Різдво в Італії — особлива подія, підготовка до якої розпочинається задовго до самого свята. Унікальні італійські традиції святкування Capodanno або Нового року й Natale, тобто — Різдва зберігаються протягом багатьох століть, саме тому ці свята тут завжди проводяться надзвичайно душевно, як правило — в колі сім'ї та друзів. Яке ж воно, справжнє новорічне свято по-італійськи?
Численні подорожі до італійських міст та містечок, багаторазове спостереження за італійськими традиціями святкування новорічних свят надало нам можливість скласти докупи найцікавіші факти про Новий рік та Різдво all'italiana!
1. Лист для Баббо Натале
Саме так зветься Дід Мороз в Італії. Напередодні святкування Нового року італійські діти пишуть класичні листи із побажаннями, зверненими до Баббо Натале. Така традиція листування із Дідом Морозом є добре відомою й в Україні. Проте в той час, як маленькі українці найчастіше віддають листи батькам, аби вони потім передали їх адресату, в італійців заведено вішати написані листи на святкові ялинки на вулицях міст. До того ж, листи тут пишуть усі: від малюків до дорослих.
2. Різдвяні звуки музики
Напередодні Різдва на вулицях багатьох міст Італії можна побачити чоловіків, вдягнених в овечі шкіри й досить химерні капелюхи. Це дзампоньяри — музики в одежах італійських гірських пастухів, що раніше спускалися з гір у час перед Різдвом, аби розважати людей різдвяними мелодіями. І сьогодні у цей святковий час групи музик вбираються у традиційні костюми й тішать людей грою на волинках із козячої шкіри або дзампоньях та дерев'яних флейтах або чарамеллах просто на вулицях, створюючи неповторну різдвяну атмосферу.
3. Смак італійського Різдва
Страви італійської кухні, що готуються на Новий рік та Різдво, — справжня гастрономічна пригода! Це півень, нашпигований яблуками, якими на Різдво також заведено ласувати у сирому вигляді, аби ще раз нагадати про первородний гріх; а також — запечена індичка й славнозвісні італійські пасти. На десерт подаються відомі на весь світ кекси "панеттоне", прикрашені цукатами й родзинками. Особливою стравою є торт "Колода", що ззовні виглядає відповідно до своєї назви, засипаний шоколадом, какао, цукровою пудрою, а зсередини — це ніжний бісквітний або листковий рулет із вершковим кремом. Звичай готувати "Колоду" на Новий рік бере свій початок ще з давніх язичницьких давен, коли в новорічну ніч голова родини приносив до хати колоду, що мала горіти аж до настання Нового року, зігріваючи теплом усю сім'ю. Втім, оскільки на сьогодні камін чи піч є не в кожному італійському домі, така традиція перетворилась в ідею для страви, що так само кожного свята збирає членів усієї родини разом.
4. Італія та новорічні забобони
Саме на Новий рік можна по-справжньому відчути стійку забобонність італійців. Італійська новорічна ніч зазвичай сповнена шуму феєрверків та петард не лише в знак святкування, але найперше для відлякування злих духів, які, за повір'ям, страшенно бояться гучних звуків. Звуки феєрверків лунають до самого ранку, адже саме завдяки цьому в новому році налякана нечисть не турбуватиме мешканців міста. А от першого січня, наприклад, дуже складно зустріти італійця за будь-якою роботою: в Італії свято вірять, що перший день нового року визначає те, як пройде увесь рік.
5. Червоний — то удача!
Ще один надважливий атрибут Нового року по-італійськи — червоний колір. Він будь-що має бути присутнім не лише в прикрасах дому, вулиць та ялинкових іграшках, але й в одязі. І зовсім не обов'язково повністю вдягатися в червоне, адже італійці вірять: якщо на новорічні свята на Вас хоча б червоні шкарпетки або спідня білизна того ж кольору, в новому році Вам неодмінно посміхатиметься удача.
6. Новий рік — початок Нового життя
Італійці вважають, що настання Нового року завжди є початком нового маленького життя, в якому можна більше встигнути, більшого досягнути, здійснити більше добрих справ. Тому в Італії існує цікава й дуже корисна новорічна звичка: позбавлятись від усього старого, аби очистити свій дім та думки від усього негативу, непотрібного вантажу, що накопичився за старий рік. Хіба ж це не та сама звичка, яку дійсно варто перейняти?
7. Італійська новорічна добра Баба Яга
Святкуючи Різдво здебільшого спокійно, в сімейному колі, італійці все ж не забувають і про активні розваги на Новий рік! На завершення новорічних свят, а саме — на початку січня фея Бефана у вигляді старенької бабусі із гачкуватим носом, в пошарпаних черевиках, дірявому вбранні й на мітлі приносить слухняним дітям подарунки, а от не надто слухняні малюки отримують вуглинки. Діти обожнюють Бефану попри її не дуже симпатичний вигляд. А, оскільки це свято є кінцевим в новорічному циклі, воно святкується з особливим розмахом: на вулицях різних регіонів Італії проходять паради, конкурси, маскаради, протягом яких, вбравшись у яскраві наряди, жінки й дівчата різного віку перетворюються на фей Бефан.