Турів: 1

Історичні скарби пустельного королівства

Королівство Йорданія – країна чарівної краси, секрет якої – у яскравих контрастах. Тут вимогливий мандрівник може насолодитися широким спектром природних ландшафтів: від зеленої долини річки Йордан до віддалених пустельних ущелин з їхнім мовчанням і подихом вічності. Крім природних красот, на вас чекають зустрічі з рукотворними чудесами як давньої історії, так і сучасної. Гостям, які цікавляться пам'ятками стародавніх цивілізацій, Йорданія пропонує ціле сузір'я легендарних місць із різних епох історії людства. Однак головна «пам'ятка» сучасної Йорданії – душевність її жителів. Вам будуть раді в будь-якому куточку цієї казкової країни.

Иордания
Иордания
Иордания
Иордания
Иордания
Иордания
Иордания
Иордания

Йорданія – відносно молода країна, яка отримала незалежність тільки в 1946 році. Однак за цей досить короткий час вона перетворилася на стабільну й перспективну державу, стала мостом між Сходом і Заходом, через який ніколи не припиняється рух. Туристів Йорданія приваблює чудовою погодою (320 сонячних днів у році), можливістю за тиждень об'їхати всю країну і скупатися в Червоному та Мертвому морях, а також у цілющих термальних джерелах; перспективою охреститися в річці Йордан і відвідати вражаюче диво світу – Петру.

Місцеві жителі охоче розкажуть про свою країну все, що знають. Тут цілком прийнятним вважається запросити до свого будинку ледь знайому людину або прийти на допомогу розгубленому іноземцю. На щастя всіх мандрівників світу, англійську мову в Йорданії вивчають у школах, що значно полегшує спілкування. Неважко також помітити, що в цій країні дивовижним чином поєднуються строгі мусульманські традиції і європейський рівень сервісу. Не забувайте, що йорданці, як і більшість мусульман, ревно ставляться до своїх національних і релігійних почуттів. Будьте обережні в розмовах, щоб випадково чимось їх не образити.

Краще почати знайомство з країною з її столиці. Амман (його населення досягає 2 мільйонів жителів) – головне місто країни не тільки в політичному плані. Це також столиця мистецтв і бізнесу. До ваших послуг – широкий вибір першокласних готелів, ресторанів, магазинів, виставок та мистецьких галерей. Плюс неповторний, майже містичний дух Старого Аммана. Столицю можна умовно розділити на дві частини, які досить несхожі між собою. Старий центр міста (місцева назва Балад) і сучасний, витриманий у західному стилі, Західний Амман.

Цитадель, що височіє над містом, – головний свідок бурхливої історії міста. Колони римських язичницьких храмів (зокрема храму Геркулеса) тут химерно переплітаються з витонченими обрисами візантійських церков і палацу Омейядів. Тому прогулянка по Цитаделі перетворюється на подорож доленосними епохами історії людства, більш детальне ознайомлення з якими можна продовжити в Археологічному музеї, розташованому неподалік. З високого пагорба відкривається розкішний краєвид на місто.

Якщо ви втомилися від подорожей у часі, можете відпочити в римському амфітеатрі, біля підніжжя Цитаделі. Його кам'яна чаша на 6 тисяч місць вирубана в скелі. Він прекрасно зберігся і зараз використовується для музичних і театральних вистав. Також варті уваги фонтан Німфей і мечеть короля Хусейна. Любителі старовини можуть покататися на потязі початку ХХ століття легендарною залізницею Хиджас. Цей поїзд зіграв важливу роль у визвольній арабській війні проти турецьких загарбників.

Шанувальники східної екзотики можуть прогулятися неповторними вуличками, зайти в місцеві магазинчики, відвідати місцевий базар (по-арабськи Сук), де можна придбати всі знамениті товари Йорданії, вдихнути запаморочливий аромат прянощів, посидіти в кафе, послухати автентичну арабську музику, що лунає із самого серця країни, і, врешті, насолодитися стравами місцевої кухні.

Однак будьте уважні, щоб не заблукати в хаотичній забудові й заплутаному лабіринті вуличок Старого міста. До речі, п'ятниця в Йорданії – офіційний вихідний. Магазини, чиї власники – християни, можуть бути закриті в неділю. Єдиного графіка роботи торгових точок немає: кожен сам визначає години роботи свого магазину.

Амман – оптимальна точка для початку подорожей країною, оскільки дорога з будь-якої частини Йорданії в столицю займає не більше чотирьох годин. На півночі Йорданії туристів чекають стародавні міста Джераш і Умм аль-Джималь. Джераш є зразком добре збереженого провінційного містечка часів Римської імперії. У ньому залишилося 17 візантійських церков, два амфітеатри, кілька обрамлених колонами вулиць. Помпезність міста пояснюється тим, що воно входило в Декаполіс – політичний союз 10 найбільших центрів греко-римської епохи. Місто Умм аль-Джималь унікальне тим, що римляни будували його з використанням чорного базальту.

За 30 кілометрів на південь від Аммана лежить давня Мадаба. Головна визначна пам'ятка – візантійська мозаїчна карта Єрусалима й інших святих місць розміром 25 на 5 метрів, зібрана з 2 мільйонів різнокольорових каменів. Цей унікальний витвір створено в VI столітті нашої ери в православній церкві Святого Георгія. Десятки менших мозаїк прикрашають інші місцеві церкви й будинки.

За 10 хвилин їзди на захід від Мадаби розташована гора Небо, де, за давніми переказами, помер і похований пророк Мойсей. У візантійський період тут побудували церкву, яка згодом стала великим храмовим комплексом. З оглядового майданчика відкривається мальовнича панорама долини річки Йордан і Мертвого моря. У ясну погоду можна розгледіти Єрусалим та інші місця Святої Землі.

Трохи далі розташовані термальні джерела Хаммамат Маїн. Ще за часів Римської імперії тут лікувалися та відпочивали люди. Що може бути краще для мандрівника, ніж купання в теплій, лікувальній воді після важкого дня, наповненого вояжами по історичних місцях? Завершуються процедури в Хаммамат Маїн гарячим, природним душем, який ллється зі скелі і справляє на організм людини дивовижний тонізуючий ефект.

Річка Йордан – одна з головних святинь християн. Археологічні розкопки в 1996 році виявили місце, яке в Біблії називається «Віфанія за Йорданом». Саме тут відбулася зустріч Ісуса Христа з Іоанном Предтечею, який і охрестив Сина Божого. Дивом збереглася споруда, яку фахівці називають першим (найстарішим) християнським храмом на планеті. Зараз тисячі паломників щодня отримують тут хрещення.

Мертве море має багату на історичні та духовні події історію. Колись тут процвітали біблійні міста, від яких залишилися лише пам'ять і купа каміння. Сьогодні східний берег Мертвого моря мало заселений, тому тут панує тиша. Місцеві ландшафти майже не змінилися з давніх часів, що робить їх привабливими для мандрівників з усього світу. До того ж, навіть один день, проведений на березі цього унікального моря, відчутно оздоровить вас.

Для всіх, хто захоплюється неймовірними легендами і відвагою лицарських часів, фортеці Карак і Шобак стануть справжніми знахідками під час подорожі Йорданією. Адже це були останні пункти, де закріпилися хрестоносці на Сході. Обидва замки розташовані неподалік від знаменитої Королівської дороги, яка тягнеться через усю країну від Аммана до Акаби.

Щоб дістатися до фортеці Карак, усі мандрівники повинні спочатку перейти вузьку ущелину Ваді Муджиб, де потужні стіни обриваються в безодню завглибшки 1000 метрів. Сама фортеця – це похмурий лабіринт кам'яних залів, коридорів і підземель, які залишають у душі кожного туриста незабутнє враження.

Ще одним нагадуванням про славу хрестоносців є фортеця Шобак. Розташована на вершині гори, вона досі вражає туристів, яким важко відірвати погляд від її величезних напівзруйнованих воріт і потрійних кам'яних стін.

Вже понад два століття місто Петра своїм виглядом до глибини душі вражає мандрівників. Вишуканий рожевий колір і той факт, що всі будівлі й приміщення міста вирубані в скелі, назавжди залишає в пам'яті туристів питання: «Невже таке можливо?». Бедуїни століттями приховували це унікальне місто від чужого ока. Лише на початку XIX століття швейцарський вчений Йоганн Людвіг Буркгардта відкрив кам'яне диво, яке зараз внесено до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Щорічно сюди приїжджає близько мільйона туристів з усіх куточків планети.

Починається Петра з неймовірної ущелини Сік, де висота скель сягає 80 метрів. Серед архітектури міста центральне місце займає палац Ель-Хазне, хоча справжнє призначення будівлі так і не встановлено. Одні вважають, що це була скарбниця, інші – королівська усипальниця. Далі можна побачити висічені в скелях храми, усипальниці, канали, резервуари, лазні, арочні ворота тощо. Як свідчать історики, у кращі часи тут проживало до 20 тисяч осіб. Побудували місто за часів Набатейського царства, яке бере початок у II столітті до нашої ери.

Пустеля Ваді Рам – найбільш вражаючий пустельний ландшафт країни, де ви не зустрінете навіть натяку на цивілізацію. Лише іноді бедуїни і табуни верблюдів ледь помітним караваном з'являться на горизонті. Пустеля унікальна завдяки своїм рудуватим, рожевим і червоним гранітним скелям. Голлівудські режисери неодноразово використовували це місце як знімальний майданчик. Скажімо, у фільмі «Червона планета» пустеля Ваді Рам служила поверхнею Марса. Атракціон, який тут найбільше люблять туристи, – подорож верхи на верблюді до бедуїнського селища, де на вас чекає справжня бедуїнська вечеря. До речі, у більшості центральних районів країни ночами досить прохолодно, тому в подорож туристам варто прихопити з собою штани й одяг із довгими рукавами.

Курорт

Акаба – знаменитий курорт на березі Червоного моря, вікно Йорданії на море. Місто сприймається мандрівниками, які приїжджають з півночі, як ковток свіжого повітря після гарячого вітру нескінченних пустель. Піщані пляжі, чистісінька вода і коралові рифи Червоного моря, а також неймовірно багатий підводний світ – все це запорука безтурботного відпочинку. Тут можна пройтися під вітрилом, порибалити, зануритися з аквалангом і без. Протягом 9 місяців (восени, взимку і навесні) погода в Акабі ідеальна. Тільки влітку трохи жарко.

Кухня

Їжу в Йорданії готують, суворо дотримуючись арабських кулінарних традицій. Однак місцева кухня не настільки гостра і пряна, як прийнято вважати. У приготуванні їжі широко застосовують м'яту, різні трави, зелень, лимони, мариновані оливки, цибулю. На всій території Йорданії є як традиційні ресторани, так і популярні заклади швидкого харчування. Вуличні торговці продають недорогі закуски. Переважно це фалафель (смажені курячі кульки зі спеціями).

Популярні національні страви: шаурма, мансаф (баранина з рисом, кедровими горішками під йогуртовим соусом), маклюба (картопля і баклажани, обсмажені з бараниною і рисом), шурпа. Варто спробувати мезе (асорті з закусок), адас (жовта чечевиця з куркою і цибулею в лимонному соку), суп млухія.

Хоча більшість місцевих жителів сповідують іслам, у Йорданії виготовляють спиртні напої. Місцеві вина не дуже дорогі та досить якісні. Арак – виноградне вино – подається як столовий напій.

Йорданія – справжній рай для ласунів. Тут популярні: печиво з кунжутом, пахлава з фісташками, каналья (солодка вермішель із сиром), різні види морозива, всілякі зацукровані фрукти тощо. Обов'язково випийте на вулиці стакан фрешу з цукрової тростини або граната.

Сувеніри

Найпопулярніші в Йорданії покупки – плетені килимки з Мадаби, пляшечки з різнокольоровим піском з Петри (краще купувати в самій Петрі), кераміка, мідний посуд, ювелірні вироби, прикраси бедуїнів із чорного срібла. У Йорданії можна придбати якісну натуральну продукцію Мертвого моря: грязі, солі, креми, маски, мило тощо.